Prečo vznikla NoSTE

 Deň, čo deň sa stretávam z otázkami. Prečo sa mi to deje? Prečo práve ja? Dokážem to? Mal som iba šťastie? Som dosť silný, som schopný uživiť rodinu, vezmu ma do zamestnania, čo ak ochoriem, čo ak ma tam nebudú mať radi? Čo ak mi to predsa len nevyjde? Čo urobím, ak mi nedajú pôžičku? A čo urobím ak mi ju dajú? Kde mám vziať peniaze na nové auto? A potrebujem nové auto? Nebude mi stačiť staré? A kde mám vziať peniaze na staré auto a tie večné opravy? Desiatky, stovky, ba tisíce takýchto a podobných otázok rieši snáď každý z nás. Do akej mieri sa to komu podarilo vyriešiť, môže každý vydieť na akosti svojho života. Môže byť iný ukazovateľ kvality života, ako život sám?  Alebo, žeby to bolo šťastie? A čo to vlastne šťastie je? Ak nie som šťastný, znamená, že som nešťastný? Čo určuje, čo to slovo znamená? ...a je tu ďalšie kolo otázok. 

 Ako ich vyriešiť? Mám sa s niekym poradiť? Alebo sa mám spoľahnúť na toho, čo sa teraz pýta? A kto je to ten, kto nad tým práve premýšľa? Som to ja, alebo je to nejaký môj vnútorný hlas? A ak je vnútorný hlas, je aj vonkajší hlas? Alebo je to moje druhé ja? Čo je potom moje prvé ja? Alebo sa hovorí pravé ja? Pravé, ľavé, prvé, druhé, kto sa v tom má vyznať? Možno boh? Ten mi pomôže? A kto to vlastne je? Nejaká rozprávková postavička? Mám sa v dnešnej dobe vedy, spoliehať na boha? Alebo sa mám radšej spoliehať na skutočnejšie veci? Veda ale tvrdí, že všetko okolo nás sú iba silové vlny. Znamená to, že som vlna? Čo to trepem, o chvíľu budem tvrdiť, že som z bavlny. Nechám to tak. Mám aj dôležitejšie veci na práci. Idem variť večeru.

 Počkať a prečo ju mám variť ja, veď som varil včera? To som tu na všetko sám? V práci musím všetko robiť sám, doma musím všetko robiť sám. Fero, musíš si variť sám, lebo bývaš sám. Vlastne ano, nikto ma nemá rád, každý ma len zneužíva. Nikto ťa nemá rád, lebo ty nikoho nemáš rád. Dobre, dobre, to mám zato, že som si o sebe myslel, že som z bavlny. Alebo si to všetko namýšľam? A prečo by som to robil? ...Niekde som čítal, že nás ovládajú akési programy. Že sa ľudia riadia programami a vlastne ani nie su ľudmi. Pche! Fantázia ako hrom. ....Ale ja chcem mať rád, ja chem mať rááád! Ale ako?! Chcem, aby ma ľudia mali radi. A prečo by to robili, veď si nikto, si nula, čo si v živote dokázal?

 A...čo ak je to pravda?! No, s tými programami... Takže som stroj? ....Jasné!!! Si stroj! Tvoje telo precuje ako stroj. Dáš mu palivo a ono ide. Nabiješ mu baterky v podobe spánku a dokáže rozmýšľať. A tvoj mozok funguje na programi. No určite. Prečítam si nejaké slovo a v hlave sa mi vybavý nejaký obraz, ako na internete...počkať...ale...veď...to je...pravda. Človeče už s toho bláznieš. ...Čože?! Takže som blázon?!!! Ja nie som žiadný blááázon!!!  Tak teda KTO som??? A KTO je ten čo mi v hlave stále protirečí?

 A vy, to viete?


... presne preto vznikla Náuka o sebe / Teória ega.