Prvý krôčik k sebe

Ako sa malé dieťatko naučí chodiť? Krôčik po krôčiku. Presne tak isto sa môžeme stať sami sebou. Krôčik po krôčiku. A skôr ako sa dostaneme k prvým krôčikom, či krokom, alebo pádom a ďalším pokusom, dajme najprv naporiadok jednu záležitosť. Ak máte prehlásenia tipu: Ja som sám sebou. Nepotrebujem nič meniť. Ja to mám v sebe vyriešené. Som so sebou spokojný, taký aký som. Ja viem kto som. Viem čo je pre mňa dobré. Ja som ten prebudený. To tí druhí nechápu. Tak takéto a podobne prehlásenia, sú najlepším ukazovateľom toho, že s vašou osobnosťou nie je niečo v poriadku a že nadvládu nad vami prevzalo sebectvo, strach a klam. Zatiaľ neviete čo je to pokora a úcta k životu, nepoznáte svoju hodnotu, ani svoj skutočný význam. Veľakrát ani neviete prečo robíte to čo robíte, prečo chodíte do zamestnania, kde vás to veľa krát nebaví, neviete, prečo ste chorí, ani ako sa liečiť. Neviete prečo si nerozumiete s ľuďmi. Neviete prečo ste sa zachovali, ako ste sa zachovali. Neviete prečo sa bojíte a bojíte sa toho, že by ste to mohli vedieť. Jedno ale určite viete. Viete si všetko zdôvodniť. Viete si zdôvodniť, že ste niečo nevybavili, lebo úradník bol somár, že vám zmoklo prádlo na balkóne, lebo sused nad vami si neurobil striešku a je samozrejme tiež somár. Viete si zdôvodniť prečo ste dostali malú výplatu. Lebo šéf je čo? Áno. Viete si zdôvodniť prečo vás neposlúchajú deti, prečo máte staré auto, malý byt, nekvalitnú obuv....proste všetko. Preto to vyzerá, že viete kto ste. Ale nie. V skutočnosti to neviete. 

Ak by sme vedeli, kto sme a boli sami sebou, vydolovali by sme zo seba to najlepšie, čo do nás vložila naša matka príroda a svet by vyzeral inak, naša spoločnosť by vyzerala inak, naše mestá, dediny, by vyzerali inak, naše vzťahy by vyzerali inak. Naše životy by vyzerali inak. Ako? To môžeme zistiť tým, že sa staneme tým čím v skutočnosti sme.

Začať sa dá čímkoľvek, počnúc hĺbavým rozjímaním tzv. meditáciou, alebo rôznymi cvikmi, či zmenou životosprávy. Ak chceme dosiahnuť skutočné sebapoznanie, mali by sme začať od nášho mena. Pochopiť a prijať naše meno, je pomyselný prvý krôčik k sebe. Veď ako najlepšie vieme niečo, či niekoho určiť, alebo pomenovať? Tak, že poznáme meno danej veci či živého tvora. Pristúpme teda k svojmu menu na chvíľu ako badatelia, ako vedci ktorí chcú preskúmať nepoznané. Naše mená sú veľakrát, pre naše uši nezrozumiteľné. Prečo? Lebo sú prenesené z cudzieho jazyka. Mená ako Sára, Jozef, Klára, Ján, Rebeka, Robert a mnoho mnoho ďalších sú nám naozaj nezrozumiteľné. Prečo teda máme takéto mená a nie naše pôvodne ako Rosa, Ľuban, Hviezda, Chranislav, Šťastko? Lebo naše mená nie sú dosť dobré? Dôvodov je viac a nemá zmysel sa o nich rozpisovať, napriek tomu jednu z príčin predsa len spomeniem. Móda. Je moderné dávať našim detičkám cudzie mená, no a čo, že sú nezrozumiteľné, veď to nie je dôležité. Aj to je prejav toho, že nie sme sami sebou, ake by sme boli, vedeli by sme, že poznať význam svojho mena, rozumieť mu, je to najdôležitejšie na našom mene. Počuli ste vetu " meno ovplyvňuje naše vlastnosti", ak chcete charakter? A súhlasíte s ňou? Ak áno, tak určite súhlasíte aj s tým, že poznať význam nášho mena, rozumieť mu, je nanajvýš dôležité. Na základe pochopenia nášho mena, máme obrovskú šancu ho prijať, stotožniť sa s ním, alebo ho zmeniť, či úplne vylúčiť z nášho života a prijať meno iné. Príkladov v našom okolí je viac než dosť. Alebo priamo v našom živote? Veru, každý z nás sa stretol s tým, že zapochyboval o svojom mene. Niekto menej, iný viac a ďalší to má ako obrovskú starosť a niekto ako neprekonateľnú krivdu, či pomstu rodičov.

Nech už je to ako chce, je to stále naše meno a na to aby sme sa stali sami sebou, je dôležité ho pochopiť a prijať. Presne to totiž budeme robiť po celú dobu nášho sebapoznávania. Chápať a príjimať všetko to, čo predstavujeme. Takže nájdite všetky dostupné zdroje o vašom mene, ak je vám nezrozumiteľné a ak mu rozumiete tak si položte otázku. Ako ma moje meno vystihuje? Ako dosiahnem jeho veľkosť? Som ten, koho moje meno opisuje? Nebude to jednoduché a už vôbec nie pri menách prevzatých z cudzej reči. Často sa totiž význam mena z rôznych zdrojoch odlišuje. Ak by vám to nijako nešlo obráťte sa na odborníkov. Prípadne na to prídeme spolu na naších kurzoch Náuka o sebe / Teória ega. Na naších kurzoch sa dozviete nie len to čo znamená vaše meno, ale kto ste vy sami.

Naučíte sa ako chápať svet, budete vedieť nie to, ako by mal svet vyzerať, ale aký v skutočnosti je. Naučíte sa vydieť spravodlivosť, ktorá nás všade obklopuje a pochopíte zmysel života, hlavne toho svojho. To všetko za predpokladu, že budete ochotní stať sa sami sebou. Že budete ochotní poznať a prijať svoje meno a tak urobiť svoj prvý krôčik k sebe.