Kto je pravý duchovný vodca?


V dnešnej dobe je veľmi dôležité, presne tak, ako kedykoľvek predtým, rozpoznať čo je pre nás prínosné. Vedieť rozlíšiť, čo spôsobí náš rast a čo naopak nám silu berie a náš rast spomalí. Je zdanlivo na výber z mnoha ponúk a smerov, stačí si len vybrať. Ale je tomu naozaj tak

Nájde sa veľa duchovných vodcov, ktorí presne vedia, ako je všetko zlé a ako sa ľudstvo rúti do záhuby. Presne vedia, kto, alebo čo to spôsobuje a majú zaručené recepty ako z toho von.

Treba si však hneď na začiatku uvedomiť, že to čo nám najviac škodí, je naša neznalosť. Dôkazom toho je náš vzťah, napríklad k prírode, k sebe samým. Ak by sme boli v tejto oblasti vzdelaní, neničili by sme prírodu. Ak by sme vedeli a chápali súvislosti, určite by sme sa neničili ako ľudstvo. A nie je sa na koho hnevať sme v tom všetci spoločne. Zatiaľ sa nedá z tejto kozmickej lode zvanej Zem, vystúpiť na nejakej inej Zemi. Kde to bude všetko eňo ňuňo, lebo však tam už nebudú tí "zlí ľudia", ktorí nám to budú znova kaziť. A viete, že sa o niečo podobné sme sa už pokúsili a nie raz. Nie na inej Zemi, ale na inej zemi, teda inom kontinente. Okrem toho, že to fatálne dopadlo pre pôvodné obyvateľstvo, tak k nejakej hodnotovo vyššej spoločnosti sa ľudia nedopracovali. Prečo asi? Tak napríklad aj preto, že samých seba, my ľudia naozaj nepoznáme. Nevieme čo chceme a veľakrát nevieme ani čo nechceme. Dôvody na naše počínanie sú veľakrát plytké, sebecké, bez zjavného prospechu pre ľudstvo, ako celok. Bez poznania následku. Preto počiny ľudí sú iba pokus, obyčajný experiment. Ako to dopadne? Kto vie. Žijme v nádeji, že dobre.

Sú však skupiny, ktoré sa od nepamäti venujú ľudskému správaniu. Tie skupiny zistili, že ľudské správanie je na istej úrovni vnímania skutočnosti, podmienené a predvídateľné. Samozrejme to pochopili po svojom a vyzerá to tak, že tieto skupiny tých ostatných zneužívajú. Ale nie je to tak. Všetko je to na dobrovoľnom základe. Presnejšie na základe nevedomosti. Ak o niečom nevieš, že to robíš, tak to robíš dobrovoľne. A prehlásenia, že som to tak nechcel, nepomôžu. Veď ak by si to tak naozaj nechcel, tak to zmeníš...predsa. Jedine, že by si nebol pri vedomí. Zatiaľ ostaňme pri tom, že tie skupiny, majú zo svojej vedomosti o podmienenom správaní ľudí veľa výhod. Majú aj veľa nevýhod, ale ako to už býva, o týchto nevedia. Totižto v tej oblasti už vzdelaní nie su.

A sú aj také zoskupenia jedincov, ktoré sa venujú ľudskému správaniu ešte hlbšie. Ich zistenia, poznatky a vedomosti sú tak veľkolepé, že sami určili, že ich zverejňovať nebudú a preto sú pre ostatných tajné. A tak nikto nevie či sú prospešné pre ľudstvo, alebo nie. Dokonca ani oni nie.

Ostatným, čo sa ľudskému správaniu až tak nevenujú, ostali iba rôzni Šamani, Guruovia a Vodcovia. Ktorí ostatných zaručene prevedú do stavu bdelosti. Pod ich vedením sa všetci stanu prebudenými a uvedomelými. Pod ich dohľadom sa stanú lepšími, lebo dovtedy boli asi zlí. Stanu sa uvedomelejšími, ak ich budú nasledovať a múdrejšími, ak budú vidieť svet ako oni. A presne vedia koho a ako potrestať, lebo ten niekto predstavuje zlo. Prehlasujú o sebe, že sú tí praví a často nevidia od špičky nosa.

Nádejní duchovní vodcovia sú tí, ktorí to čo hlásajú aj vyskúšali v živote. Dokonca, taký život ako hlásajú aj sami žijú. Sú milujúci a chápaví a nesmierne trpezliví. Vo všetkom nám idú príkladom. Ak je niečo čomu nerozumejú, tak povedia "nebolo nám dané toto vedenie, ale teba tá otázka zaujíma, ty to určite zvládneš ". Poznáte takých duchovných vodcov?

Viete, mne to veľmi pripomína, naše mami a naších otcov. Milovali nás najviac ako mohli. A vždy nám chceli iba to najlepšie, aj keď z ich pohľadu. Nevedeli vždy všetko a veľakrát nás zaviedli na inú cestu, ale to preto, lebo nepoznali samých seba a nevedeli, že sa to dá aj inak. A ak by poznali kým sú, vedeli by o skutočných hodnotách veľmi veľa a boli by nám tí najlepší duchovní vodcovia.

Skutočný duchovný vodca je ten, kto pozná samého seba, kto vie kým je. Nerozdeľuje ľudí na dobrých a zlých. Vie, že zlo je nevedomosť. Nikoho neponižuje a nad nikým sa nepovyšuje. Nevyvoláva v ľudoch nedôveru v samých seba, ani bezmocnosť zo stavu sveta. Skutočný duchovný vodca vás naplní nádejou, láskou a vierou. Vlastne ani to nie. Iba vám ju pomôže v sebe nájsť. Ak mu to ovšem dovolíte. A dovolíte mu to vtedy ak v sebe nájdete odvahu spoznať všetky zákutia tej najdokonalejšej budovy s tisícimi tajomnými komnatami, ktorú budete môcť vo svojom živote preskúmať. Ak nájdete odvahu spoznať samých seba, nájdete aj svojho sprievodcu.