Ten pravý dôvod.

Na začiatku každej zmeny, je nejaký dôvod. Všeličo chceme zmeniť z rôznych dôvodov. Najčastejším dôvodom potreby zmeny je, že sa nám terajší stav nepáči. Pritom slovo páčiť, sa dá vysvetliť rôzne. Najčastejšie sa však vysvetľuje tak, že to čo vidíme, sme si predstavovali inak. Tu je dôležité si uvedomiť, že naša predstava sa nemusí zhodovať s tým, čo je pre nás to najlepšie. Zväčša sa necháme ovplyvniť okolím, napríklad módnymi trendami, alebo názorom väčšiny. Nie je vôbec ojedinelé, že sa nadchneme, pre sen niekoho iného a s vidinou splnenia si sna vlastného, sa obklopujeme vecami a dejmi, ktoré sa nám akože páčia. Výsledok je napríklad to, že všetci máme všetko rovnaké, autá, domy, bazény a trávniky. Deti dávame na rovnakých škôl ako ľudia, ktorých považujeme za úspešných. Pri domnení, že sa nám naše správanie páči, nejak pozabudneme na to, opýtať sa napríklad našich deti, aký je ich názor. Veľa z rodičov si povie, že malé dieťa nemôže predsa vedieť, čo je pre neho dobré. A majú pravdu. Ako by aj mohlo, keď to nevedia ani jeho rodičia.


Máme rôzne predstavy, ako má vyzerať náš život, väčšina z nich je ale falošných, prevzatých, snivých, alebo si dosaďte slovo aké chcete. Nič to nezmení na tom, že to čo veľakrát chceme zmeniť, nie je to čo nám naozaj neprospieva, ale to, čo nesedí do našej predstavy o našom "dokonalom" živote. Preto, nás veľakrát prekvapí, čo nasleduje, ak na základe toho, nejakú zmenu vyvoláme.

Spôsobiť ozajstnú zmenu v našich životoch, je ale trošku zložitejšie, ako len chcieť zmeniť to čo sa nám nepáči. Na skutočnú zmenu potrebujeme aj skutočnú príčinu, niečo čo nám naozaj prospeje. Jednoducho, ten pravý dôvod.

Pravý dôvod na zmenu je ten najúprimnejší, ktorý v sebe máme. Ten najpravdivejší, ktorý tvorí náš obraz o živote. Zmena nastane ak sa pravý dôvod v nás, spáruje so skutočnosťou mimo nás. Skutočnosť, ktorú žijeme a vytvára našu pravdu, ktorú považujeme za najskutočnejšiu skutočnosť aká jestvuje.


Ak chcete vedieť, čo je vaša pravda, čomu naozaj veríte, pozrite sa na svoj život. Samozrejme, že sa dá namietať, že pravda je len jedna a že ak niečomu veríte, musí to byť predsa tá skutočná pravda. Takisto treba pripomenuť, že mýliť sa je ľudské. Všetko to, na čo sa my ľudia spoliehame a považujeme za pravdu, snáď ešte ani nebolo pomenované. Zrejme by sa to dalo nazývať presvedčenie, ale často sú to domnienky, klam, očakávanie, zapálenosť, neustupčivosť, tvrdohlavosť, prostoduchosť, či nevzdelanie, alebo vyslovene hlúposť. No pravdu, tú poznáte až keď je zhmotnená.

Žiť sa dá iba pravda. Nič iné sa totiž zhmotniť nedá. Preto ak chcete poznať svoju pravdu pozrite na svoj život. Ten presne odzrkadľuje to čomu v skutočnosti veríte. Ak trpíte v živote, vaša pravda je, že život je utrpenie. Ak vás postretla chudoba, veríte tomu, že ste chudobný. Ak si neviete nájsť životného partnera, tak veríte, že žiaden nejestvuje. Ak si namýšlate, aký ste dobrý rodič, pracovník, človek, no všetci navôkol sú z vás nešťastní, asi to nebude tým, že oni všetci sú vadní, ale že sa v niečom neuveriteľne klamete. Ak sa vám v kuse dejú neprijemnosti, tak čo je vaša pravda? Áno, a bude to horšie a horšie. Až do vtedy, kým svoju neochvejnú, milovanú "pravdu" zmeníte. A ako ju môžete zmeniť? Potrebujete na to veľa odvahy a ten správny dôvod. Prečo odvahu? Odvahu preto, lebo v sebe môžete zbadať niekoho, kto sa vám páčiť nebude. S kým nechceme mať nič spoločné. No a ostať s ním, dokonca s ním spolupracovať, na to treba naozaj veľa odvahy. Mnohí to vzdali práve preto, lebo nezniesli pohľad na svoju skutočnú podobu. Radšej sa budú klamať ďalej, chorľavieť a trpieť. Veď to nie je až tak neznesiteľné a dá sa na to zvyknúť. Úplne stačí, keď sa môžu primerane posťažovať.

A prečo je potrebný, ten pravý dôvod? Nuž preto, lebo žiadny iný nefunguje. Ak použijete nepravý dôvod na zmenu, žiadna zásadna zmena sa neuskutoční. Aj keď na prvý pohľad sa niečo deje, postupne sa všetko vráti do starých koľají a neostáva nič iné, iba si na to zvyknúť. Potrebujete príklad? Vo vašom živote je ich viac než dosť. " Zozačiatku som schudla, ale potom sa to vrátilo." " Najprv som si nejaké peniaze aj odložil, ale nakoniec som minul viac, ako som zarobil." ....Sami si dosaďte svoje príbehy.

Tak ako rozoznám ten pravý dôvod od nepravého? Ako urobiť to správne rozhodnutie na zmenu? A naozaj chcete niečo zmeniť? A čo to je? Skúste to pomenovať. Možno v skutočnosti žiadnú zmenu nepotrebujete. Možno potrebujete, iba viac uznania, viac pozornosti, viac vlastnej hodnoty. Možno potrebujete viac lásky. Ak si uvedomíte, že toto všetko máte, zmena príde sama.